نظارت وزارت ارشاد بر آگهی های «پرستاری» در رسانه ها

معاون حقوقی و امور مجلس سازمان نظام پرستاری، گفت: استفاده از عنوان «پرستار» برای برخی افراد مراقب و بدون دانش و فاقد تحصیلات آکادمیک، تبعات منفی برای این حرفه و مردم داشته است.

به گزارش خبرنگار مهر، در پی مکاتبه صورت گرفته توسط رئیس کل سازمان نظام پرستاری با وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در رابطه با استفاده از عنوان «پرستار» برای مراقبین بیماران، سالمندان و یا کودکان در منزل در آگهی های تبلغاتی و یا برخی اخبار رسانه ها، مدیر کل دفتر تبلیغات و اطلاع رسانی وزارت ارشاد طی نامه ای مقرر نمود که از این پس آگهی هایی که به موجب قوانین و مقررات کشور، فاقد پروانه فعالیت از سازمان نظام پرستاری باشند به صورت دوره ای رصد و به همراه مدارک و مستندات لازم (نشریه، آگهی نامه) به منظور رسیدگی در اختیار دفتر تبلیغات و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد قرار گیرد.

وحید نصیری معاون حقوقی و امور مجلس سازمان نظام پرستاری در این رابطه، به خبرنگار مهر، گفت: پرستاری یک رشته تحصیلی در سطح کارشناسی، کارشناسی ارشد، دکترا و PHD در گرایش های مختلف است که دوران تحصیلی آن هم طراز برخی رشته های پزشکی است. بنابراین پرستاری یک حرفه کاملا تخصصی و نیازمند دانش، آگاهی و مهارت های خاص است. این در حالی است که به علت ناآگاهی و برخی غفلت ها عنوان «پرستار» برای برخی افراد مراقب و بدون دانش و فاقد تحصیلات آکادمیک بکار برده می شود که این امر تبعات منفی بسیار زیادی را تا کنون برای حرفه پرستاری و مردم در پی داشته است.

وی ادامه داد: بکار بردن واژه «پرستاری» در معنای ظاهری و در خلاء توجه فرهنگستان زبان که منجر به سوءاستفاده هایی از این موضوع و هزینه های گزاف جانی و مالی برای گیرندگان خدمت شده است، موجب گردید رئیس کل سازمان نظام پرستاری طی مکاتباتی با وزیر ارشاد و برشماری خطرات و صدماتی که مردم با اعتماد به رسانه و آگهی های تبلیغاتی و استخدامی با آن رو برو هستند، خواستار رسیدگی جدی به موضوع شود.

نصیری افزود: خوشبختانه وزارت ارشاد نیز در این راستا همکاری بسیار خوبی با سازمان نظام پرستاری به عمل آورد.

وی گفت: انتظاری که از رسانه ها، اشخاص برجسته سیاسی و اجتماعی و از فرهنگستان زبان فارسی می رود این است که در بکار بردن عنوان «پرستار»، به معنای قانونی آن توجه کنند چراکه پرستاری در حقیقت هنر و علم مشتمل بر فعالیت ها و مهارت های مرتبط با علوم پایه اجتماعی، فیزیکی، اخلاقی و آگاهی در زمینه اصول علمی و مهارت های حرفه ای مراقبت، درمان و آموزش به بیماران، است.

معاون حقوقی و امور مجلس سازمان نظام پرستاری، در پایان ضمن تشکر و قدر دانی از دیدگاه مسئولانه وزارت ارشاد، تصریح کرد: از همکاران در هیئت مدیره ها درخواست دارم مطابق اعلام وزارت ارشاد، در رصد و گزارش آگهی های مربوط به پرستاری، با سازمان همکاری، اهتمام و جدیت لازمه را داشته باشند.

کد خبر 4372648

mehrnews.com/news/4372648

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *